naglowek
 
 
Strona główna
  
 Opowiadania
 

Nagroda

Cień przesłonił słońce. Obdarty pastuszek, zajęty kręceniem fujarki z wierzbowego pręta wzdrygnął się z przestrachem, słysząc dobiegający z góry szum i dziwny, skórzasty łopot. Zdjęty nagłym, porażającym strachem tkwiącym gdzieś głęboko w podświadomości całych pokoleń pastuszków cisnął niedokończony instrument na ziemię porzucając swe drugie w kolejności, zaraz po dłubaniu w nosie, ulubione zajęcie. Z niezwykłą jak na nieco ociężały umysł szybkością reakcji drapnął w krzaki, pozostawiając powierzone sobie stadko swemu losowi.

Losowi nader nieprzyjemnemu, jak się wkrótce okazało. Wylęknione jak pastuszek krowy zbiły się w gromadkę, porażone potężniejącym łopotem i rykiem. Rykiem pikującego od strony słońca smoka.

Rozpostarte tuż nad ziemią olbrzymie skrzydła wzniosły tumany kurzu, zaprószając dokumentnie szeroko otwarte oczy skrytego w krzakach pastuszka. Ziemia zadrżała pod ciężarem bestii, lecz sam moment lądowania i to, co stało się zaraz po nim skrywały kłęby kurzu i wirujących w powietrzu śmieci. Słuchać było tylko żałosne porykiwanie krów, tupot racic i ohydne chrupnięcia. Po nieskończenie długiej chwili wszystko ucichło. Kurz zwolna zaczynał opadać.

Sparaliżowany strachem pastuszek nie mógł zerwać się do ucieczki. Przypadł tylko do ziemi, rozpłaszczył się na niej, odmawiając w duchu modlitwy do wszystkich świętych ze szczególnym uwzględnieniem Świętego Jerzego. Nie modlił się o to, by sam Smoczy Rycerz pojawił się i poraził bestię. Modlił się tylko o to, by smok nie był zbyt spostrzegawczy. Miał dziwne przeczucie, iż jest smaczniejszym kąskiem niż łykowate, ojcowe krówska.

Kurz i śmieci opadły wreszcie, pokrywając szarym nalotem łąkę. Już nie zieloną. Teraz zakurzoną zieleń plamiła czerwień posoki, brunatne bruzdy ziemi rozrytej racicami. Nieruchome lub drgające jeszcze krowie ciała.

Smok z mlaskaniem pożerał wnętrzności wylewające się sinoczerwoną masą z rozdartego brzucha. Był czujny. Co chwila przerywał posiłek, jego nieproporcjonalnie mała w stosunku do cielska głowa unosiła się na długiej szyi, błyszczące krwawo oczy rozglądały się uważnie. Wyglądał na starą, doświadczoną bestię, o czym świadczyły liczne blizny widoczne na nie pokrytych pancerzem częściach skóry. Jeden z kręconych, baranich rogów był ułamany przy końcu, zwisające ośle uszy ponadrywane.

Potwór wywlókł jeszcze trochę kiszek, lecz już bez większego entuzjazmu. Zaczął rozglądać się, wybierając zdobycz, która zabierze ze sobą. Wiedział, że smoki ucztujące na miejscu polowania nie dożywają późnego wieku.

Z donośnym stęknięciem uniósł się na tylnych łapach. Gdy tak stał, pastuszkowi zdawało się, że przewyższa wzrostem kościelną dzwonnicę. Strach wszystko wyolbrzymia, smok nie był wyższy niż pięciu chłopa. Przeciętny, nie żaden okaz.

Smok chwycił wybrane starannie ścierwo w pazury przednich łap, rozpostarł skrzydła. Z wyraźnym wysiłkiem wzniósł się w powietrze. Tym razem kurz nie przesłonił tej sceny w całej jej potworności, już lądowanie zdmuchnęło z łąki większość kurzu i śmiecia. Smok zawisł kilka łokci nad łąką, z wysiłkiem machając skrzydłami. Ciężar zdobyczy nie pozwalał mu wznieść się pionowo, aczkolwiek nie opadał dzięki efektowi ziemi.

Wiedziony odwiecznym smoczym instynktem ruszył do przodu z głośniejszym łopotem skórzastych skrzydeł. Po chwili osiągnął prędkość translacyjną i zaczął się wznosić. Z wysiłkiem przeszedł tuż nad rosnącymi na skraju łąki drzewami przeczesując szczyty koron pazurami tylnych łap i zniknął.

Pastuszek leżał jeszcze długo z twarzą wtuloną w trawę, nie śmiąc podnieść oczu. Wreszcie zebrał się na odwagę i pochlipując pobiegł co sił do miasta, aż migały w powietrzu brudne pięty. Ojcu na razie wolał się nie pokazywać.

 

***

 

– Auuu!

Mistrz Erazm rzucił karcące spojrzenie spod obwisłych siwych brwi. Pokręcił z dezaprobatą głową. Ten chłopak nigdy się nie nauczy, pomyślał niechętnie. Zresztą, chłopak... Pod trzydziestkę mu idzie, piętnasty rok będzie, jak terminuje, a gwoździa wbić nie potrafi. Inni dawno się wyzwolili na czeladników, warsztaty własne pootwierali, a ten nic, ino gwoździe psuje.

Jednak złość przeszła szybko. Mistrz szewski Erazm, artysta w swym zawodzie co najmniej raz dziennie miał okazję by złościć się na swego wyjątkowo nieudanego ucznia. Zdążył się przyzwyczaić. Zgodnie ze swą żelazną zasadą powrócił do przerwanej pracy. Zasada owa brzmiała – pilnuj, szewcze, kopyta!

Obiekt jego złości również nie przejął się niechętnym spojrzeniem. Też był przyzwyczajony, miał czas, by się przyzwyczaić. Dmuchając na stłuczony palec zagapił się w przesłonięte zasmolonymi błonami okno warsztatu.

Mistrz wiedział, że nie warto go popędzać. Cóż, nie udał się... Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ktoś przecież musiał zamiatać warsztat, biegać po piwo dla mistrza i czeladników, wykonywać wszelkie prace, których nikt inny nie chciał się nawet dotknąć. A Jamroz, zwany przez wszystkich Zelówą czynił to chętnie i bez protestu, mimo, iż nie był już pacholęciem, a nawet młodzieńcem. Czynił od początku, od piętnastu bez mała lat. Tylko szewstwa nie mógł się nauczyć. Dratwa, choćby nie wiadomo jak dobrze nasmolona rwała mu się w rękach, igły gięły i łamały. Prawie nigdy nie zdarzało się, by trafił w gwóźdź, zamiast we własny palec. Przyznać należy, że rzadko próbował.

Taki układ ustalił się przez lata i w końcu odpowiadał wszystkim. Mistrzowi Erazmowi, bo ojciec Jamroza, znany w mieście kupiec bławatny sumiennie od lat wpłacał należność za nauki syna. Nauczony zresztą doświadczeniem, że w ten sposób wiele oszczędza, bowiem straty, jakie poniósł przed laty usiłując przyuczyć syna do handlu były znacznie większe. Układ odpowiadał czeladnikom, którzy mieli się kim wysługiwać i mieli komu robić proste, rzemieślnicze dowcipy, zwłaszcza w ciżmy.

Co najdziwniejsze, układ zdawał się odpowiadać głównemu zainteresowanemu, co powodowało, że wszyscy wkoło, nie wyłączając własnego ojca, mieli go za idiotę. Ojcu należy oddać sprawiedliwość, iż czynił to z ubolewaniem.

Istotnie, Zelówa sprawiał wrażenie idioty, gdy siedział całymi dniami w kącie warsztatu, wpatrując się przed siebie niewidzącymi oczyma. Albo gdy trzymał godzinami uniesiony młotek, ze skrzywioną twarzą i zaciśniętymi powiekami, wybierając miejsce do uderzenia. Nie wyglądał też specjalnie inteligentnie, gdy popędzany rubasznymi klepnięciami w czerwieniejący kark leciał po piwo.

Zelówie było wszystko jedno. Bowiem wszyscy się mylili. Nie byli w stanie ocenić jego wartości, wejrzeć w głębię duchową. Żyli jak woły w kieracie, z dnia na dzień, mozolnie dochrapując się swych żałosnych pragnień, wyzwolenia na czeladników, własnego warsztatu, tłustej żony i gromadki bachorów. Nie widzieli nic poza kopytem, śmierdzącymi skórami i lepką smołą. Przeżyją swoje i umrą, pozostanie po nich najwyżej para ciżem. Rozlazła wdowa i dzieciaki, co radośnie roztrwonią uciułane sztuki srebra.

Jamroz, zwany Zelówą był stworzony do wyższych celów. Miał swoje marzenia, niedostępne dla przyziemnych profanów. Przekraczające ich zdolności pojmowania. Przecież już nie raz, jak ludzie prawili, szewczyka spotkała wielka kariera.

Zelówa czekał na swego smoka.

Był tylko jeden mały problem. Czekał już piętnaście lat, a żaden smok nie zapałętał się w pobliże miasta. Czasy były ciężkie, również dla bezlitośnie tępionych smoków.

Ale wieczny uczeń Jamroz wciąż czekał. I wiedział, że kiedyś nadejdzie dzień, gdy stanie przed wielką próbą, z której wyjdzie zwycięsko, inaczej przecież być nie może. A wtedy... Aż westchnął, jak zawsze, gdy o tym myślał. Wtedy sława i szlachectwo, wtedy bogactwo. Koniec ze śmierdzącym skórą warsztatem, koniec z gderliwym mistrzem. Koniec z czeladnikami, którzy będą musieli w pas się kłaniać, w obawie, że wypłazuje... Zelówa uśmiechnął się do siebie. Może wypłazuje, a może i nie... Może grosz z kulbaki rzuci, uśmiechnie się tylko... Jak to ludzki pan, przecież mógł zabić...

Z tyłu dobiegł śmiech. Czeladnicy pokazywali go sobie palcami.

– Zobacz – zarechotał jeden. – Zelówa znowu mierzy swoje włości...

– Nie – zaprzeczył drugi. – Jak tak siedzi z rozwartą gębą, to dukaty liczy, ani chybi...

Jamroz zamknął istotnie otwartą gębę. Nie zareagował w widoczny sposób. Z wyrazu twarzy nie można było poznać, iż postanowił, że nie rzuci grosza, jednak wypłazuje. Plastycznie wyobraził sobie czerwone, wykrzywione strachem, spocone gęby. Trzeba było przyznać, że wyobraźnię miał bogatą. Jednak miłe, choć wyobrażone krzyki zamilkły wkrótce, bo w marzeniach pojawiła się ona. Już nie tak odległa, jak ją widywał z dna wyschniętej, zarzuconej odpadkami fosy. Stojąca wysoko na blankach, niedostępna. Teraz stała przy jego boku, a on odziany w pancerz wydawał rozkazy swej wiernej straży i rycerzom z okolicy, co nie mieszkając pospieszyli na wezwanie suwerena... Jego, znaczy się, męża książęcej córki. Albo nie, teraz w alkowie, białe ramiona wysuwające się spod niedźwiedzich skór... Skóry osuwają się niżej, już widać...

– Zobacz, teraz o niej zamyśla!

– Istowo! – parsknął drugi głos, krztusząc się śmiechem. – Widać! Ani chybi o...

Mistrz Erazm uniósł głowę znad swej roboty.

– Cichajta! – warknął ze złością. – Z Zelówy jaja sobie robić, wolna wola! Ale od książęcej córki wara!

Czeladnicy umilkli jak zmyci. Znali ciężką rękę mistrza Erazma. Nagle zajęli się pilnie swoją robotą.

Twarz Jamroza pokraśniała. Wreszcie zrobił się zły, jak zwykle, kiedy mu przerwali. Ciekawe, po czym poznali, pomyślał ze złością.

Wkrótce jednak humor mu się poprawił. Co oni wiedzą! Przecież kiedyś pojawi się smok.

 

***

 

Czeladnicy poszli już do domów, za przyzwoleniem mistrza oczywiście. Sam mistrz kończył jakąś pilną pracę, wymagającą jego ręki. Coś dla któregoś z wielmoży, coś, czego nie można powierzyć czeladnikom. Zapadł już wczesny, jesienny zmierzch, mistrz pracował przy świetle kopcącego kaganka, mrużąc krótkowidzące oczy.

Jamroz czekał cierpliwie, aż przyjdzie jego kolej. Kolej na pozamiatanie izby, wygaszenie ognia na palenisku. A kiedy już to zrobi, będzie mógł pójść na stryszek, do swej izdebki nad warsztatem. Będzie mógł położyć się na posłaniu i układać plany. Trzeba być przygotowanym. Smok może zjawić się w każdej chwili. Trzeba mieć plan, by pokonać bestię.

Coś było w tym jesiennym zmierzchu, coś, co przejęło wrażliwą duszę Zelówy zwątpieniem i zniechęceniem. Nie po raz pierwszy zresztą. Bo ile można czekać? Sam był jeszcze młody, dla mężczyzny to pełnia sił. Ale, na Boga, książęca córka się starzeje! A smoka jak nie ma, tak nie ma...

Może w ogóle już nie ma smoków?

Z wysiłkiem odepchnął od siebie defetystyczne rozmyślania. Kiedyś zjawi się smok, musi się zjawić. Przecież jestem do tego stworzony, pomyślał z nowym przypływem optymizmu.

Skrzypnęły drzwi, płomyk kaganka zamigotał od podmuchu. Mistrz Erazm uniósł głowę.

– Hej, Zelówa! – dobiegł od drzwi wesoły, choć nieco bełkotliwy okrzyk. – Skończyłeś? To chodź na piwo, wy, szewcy...

Przybysz nie dokończył, że szewcy zwykli mieć pieniądze, czego o uczniach mularskich nie można powiedzieć.

Zelówa zobaczył, iż przekrwione oczy jego przyjaciela, ucznia mularskiego zwanego Obszczymurem prawie wyszły z orbit. Obszczymur zbladł tak, że twarz przypominała kolorem wapno, plamiące jego fartuch. Tylko fioletowy nos, którego barwa była niewątpliwym skutkiem trapiącej mularzy choroby zawodowej pozostał fioletowy.

– Wybaczcie, mistrzu Erazmie – wybełkotał, zrywając z głowy czapkę. – Nie wiedziałem...

Odwrócił się i zniknął bez słowa.

Mistrz Erazm bez słowa powrócił do przerwanej pracy, uśmiechając się pod wąsem. Nie był formalnie we władzach cechu, nie miał nic do mularzy. Ale z jego zdaniem liczyli się wszyscy. Zaś Obszczymur miał się niedługo wyzwalać na czeladnika.

Kaganek znów świecił równym płomieniem. Mistrz pochylił się niżej, przygryzł obwisły wąs, jak zwykle, gdy praca wymagała uwagi i skupienia. Nie zwracał uwagi na dobiegające z zewnątrz, od bramy miejskiej odgłosy rogów. Nie zwrócił uwagi nawet wtedy, gdy nierównym rytmem rozdzwonił się kościelny dzwon.

Drzwi z łomotem uderzyły o ścianę. Kaganek zamigotał, zgasłby niechybnie, gdyby mistrz nie osłonił go dłonią.

Gdy płomień rozgorzał równym blaskiem mistrz Erazm wyprostował się ze ściągniętą gniewem twarzą, widząc stojącego w drzwiach, dyszącego Obszczymura.

– To niebywałe – syknął groźnie. – To zupełnie niebywałe, żeby taki gówniarz jak ty przeszkadzał mistrzowi w pracy. Poczekaj, już ja...

To rzeczywiście było niebywałe, bo mularczyk nie pozwolił mistrzowi skończyć.

– Smok! – wydyszał. – Smok srogi wioski pustoszy!

 

***

 

Dwie niedziele minęły jak z bicza trzasł. Jamroz był w rozpaczy. Co dzień przychodziły nowe, straszliwe wieści. Podgrodzie pękało w szwach od koczujących wieśniaków, którzy w panice porzucili swe wioski i chudobę, a poniektórzy korzystając z okazji również baby i bachory. Od obozowiska uchodźców unosił się straszliwy zaduch nędzy i strachu, a także czegoś jeszcze, tłumiąc nawet zwyczajny odór rynsztoków i wypełnionej wszelkimi odpadkami fosy.

Jak wieść niosła smok poczynał sobie srodze, od czego blady strach padł na ludność, zbrojnych i drużyny książęcej nie wyłączając. Jedyna nadzieja w odsieczy, po którą posłał książę umyślnego, zaraz, jak tylko złowieszczą nowinę usłyszał. Tą jedyną nadzieją żył cały gród.

I tylko jeden człowiek jej nie podzielał. Zelówa.

Dla niego był to koniec marzeń.

Dwie niedziele. Zda się, dużo czasu, by na bestię wyruszyć, łeb plugawy odciąć, rzucić go księciu pod nogi. A potem nagrody zażywać, szlachectwa dostąpić, książęcą córkę...

Zelówa zmełł pod nosem plugawe przekleństwo. Miło byłoby pomyśleć, co zrobi z książęcą córką, ale... Dwie niedziele. A on wciąż nie był gotów.

To była straszliwa ironia losu. Całe lata przygotowywał się do tej chwili. To nieprawda, że był bezwolnym marzycielem. Wiele czasu poświęcił na zgłębianie smoczych obyczajów. Zbierał każdy strzęp informacji, choćby najbardziej nieprawdopodobnej, każdą pogłoskę. Nie było bajki czy legendy, której by nie znał. Znał wszelkie rodzaje smoków, ich obyczaje. Oglądał przerażające ryciny, zadręczał mnichów z klasztornego skryptorium, by wynajdowali i odczytywali mu stosowne pergaminy. Co zresztą mnisi chętnie czynili w zamian za piwo i inne napitki, groszem żywym też nie gardząc.

Znał wszelkie sposoby, by pokonać bestię. Cóż z tego, kiedy bestia pojawiła się w bardzo złym czasie.

Najlepszy sposób niestety był nie do zastosowania. Jamroz był spłukany, w sakiewce na dnie znalazł grosza najwyżej na parszywą kozę. O owcy nie mógł nawet marzyć, a co dopiero mówić o siarce, saletrze i innych kosztownych ingrediencjach do jej wypchania.

Zamysł wykopania wilczego dołu z zaostrzonymi palami na dnie też spełzł na niczym. Problem nie leżał w przynęcie, w tym wypadku nie trzeba było jej kupować, Zelówa sam byłby przynętą. Rydel też by się znalazł. Na przeszkodzie realizacji tego planu stanęło asekuranctwo księcia, który zabronił komukolwiek opuszczać miasto, by nie powiększać strat. Lub też nie przysparzać pożywienia bestii, aby wygłodzona i zniechęcona opuściła okolicę.

Jak przekonał się Jamroz, strażnicy sumiennie wykonywali swe obowiązki. Krzyż jeszcze go bolał.

Z tego też powodu bardziej desperackie plany nie miały też szans powodzenia. Zelówa rozważał szarżę konną z kopią. Jednak z braku kopii nie rozglądał się nawet za koniem.

Pozostawała inna broń. Rohatynę można było kupić na targu całkiem tanio. Jak wiedział, podania zawierały udokumentowane przypadki, gdy śmiałkowie ruszali na smoka samopas z rohatyną, jak, nie przymierzając na dzika w mateczniku. Ale z rohatyną czy bez, straż i tak nie wypuściłaby z miasta. Zelówa nie wiedział, iż składało się to nawet szczęśliwie. Bowiem podania i owszem, zawierały opisy śmiałków wyruszających z rohatyną. Natomiast żadne z podań nie opisywało przypadku, aby którykolwiek wrócił.

Dwie niedziele minęły, Życiowa szansa wymykała się z ręki. Bowiem dziś był dzień, kiedy u bram miasta stanął wezwany przez księcia smokobójca. Słynny rycerz Roger z Mons.

U bram miasta zagrzmiały rogi. Słynny rycerz wjeżdżał do miasta, by, jak to miał we zwyczaju, oddalić od niego zgubę.

Choć targany rozpaczą Zelówa jak inni pobiegł ku bramie. Musiał zobaczyć słynnego zabójcę smoków.

 

***

 

Kopyta ciężko stukały po balach mostu. Z cienia barbakanu wyłonili się konni zbrojni, na sam widok których tłum zaszemrał z podziwem. Jamroz używając łokci bezceremonialnie przepchnął się do przodu, odpychając chuderlawego staruszka i odsuwając kopniakiem wrzeszczące w podnieceniu, plączące się pod nogami bachory. Chciał widzieć jak najlepiej.

Zbrojni prezentowali się doskonale. Chłop w chłopa, znakomicie wyekwipowani, bogato odziani. Widać łowy na smoki dawały znakomity dochód, skoro sir Roger mógł pozwolić sobie na taki poczet. Zelówa poczuł, jak zazdrość i żal skręca mu wnętrzności.

Tłum zaszemrał głośniej, wybuchły okrzyki przechodzące w jednostajny ryk, z którego wybijały się podniecone piski kobiet.

Z cienia wyłonił się sam rycerz Roger.

Na ogromnym koniu, sztywno wyprostowany w pełnej, niebiesko szmelcowanej zbroi wyglądał jak wyniosły hulajgród szturmujący miejskie mury. W niezłomnej prawicy dzierżył kopię z powiewającym u ostrza proporcem. Na tarczy zwisającej u siodła wyobrażony był jak żywy buchający ogniem ze wszystkich otworów smok. Ze wszystkich trzech, miał bowiem trzy głowy, wszystkie jednako plugawe.

Koń rycerza sprawiał równie imponujące wrażenie. Opancerzony jak jego pan, równie nadnaturalnych rozmiarów stąpał ciężko z dumnie wzniesioną, osłoniętą pancerzem głową. Okrywał go szkarłatny czaprak, na którym wyhaftowano misternie złotą nicią sylwetki smoków. Dwanaście całych, dwie połówki i trzy zaznaczone jedynie konturem.

Sława rycerza wyprzedzała go znacznie. Przeto każdy z tłumu, pokazującego z podziwem wyszyte sylwetki, wiedział, co one oznaczają.

Dwanaście pełnych oznaczało dwanaście plugawych potworów, które rycerz Roger własną ręką położyć raczył. Dwie połówki oznaczały bestie ubite wspólnie z niemniej sławnym rycerzem znanym jako Trzy Bycze Głowy. Bowiem śluby tajemne zabraniały owemu słynnemu mężowi imię swe prawdziwe podawać, zaś skąd wziął się przydomek nikt nie wiedział.

Sylwetki konturem jeno haftowane oznaczały zwycięstwa prawdopodobne, gdy śmiertelnie raniony smok buchając posoką zdołał się wyrwać i zapaść w swych komyszach, by tam niechybnie i marnie zdechnąć. Honor nie pozwalał prawemu rycerzowi przypisywać sobie pewnego zwycięstwa, wolał więc zadowalać się prawdopodobnym.

Rycerz kroczył na swym koniu, nie rozglądając się. Za nim turkotały wozy, wyładowane wszelakim sprzętem, przydatnym do polowania na smoki opancerzone i lekkie, pełzające i latające, trójgłowe, jednogłowe i bezgłowe. Oraz na wszelkie inne potwory, które piekło zwykło wyrzucać ze swych cuchnących czeluści.

Entuzjazm tłumu dosięgnął szczytu. Mężowie i podrostki wpatrywali się w rycerza twardym, wilgotnym wzrokiem, jakim mężczyźni patrzą na swego wybawcę, którego dzielność i przywództwo bez zastrzeżeń uznają. Niewiasty, sądząc z wyrazu twarzy i odgłosów doznawały zbiorowego orgazmu.

Tuż obok Zelówy z tłumu wyrwało się coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało jak kłąb brudnych szmat. Gdy rzuciło się wprost pod kopyta rycerskiego wierzchowca i zaczęło zawodzić, wszyscy poznali, iż była to żebraczka, której imienia nikt nawet nie pamiętał.

– Sokole nasz, wybawco! – rozległo się w wąskim tunelu uliczki piskliwe zawodzenie. Koń nawet nie zwolnił.

Ludzie prawią, iż koń nigdy nie nastąpi na leżącego człowieka. Widać rycerski rumak nigdy o tym nie słyszał, gdyż postawił nogę z ciężką podkową w sam środek zawodzącego kłębu. Głuche chrupnięcie utonęło we wrzaskach rozentuzjazmowanego tłumu, zawodzenie urwało się. Gdy koń postąpił dalej dwóch zbrojnych odciągnęło szmaty pod mur, by wozy mogły przejechać, a triumfalny wjazd mógł przebiegać bez zakłóceń.

Nadmiar hołdów wybił jednak rycerza z rytmu. Ściągnął wodze, zatrzymał się. I przemówił.

– Dobiegły końca dni twoje – zahuczało spod przyłbicy. Tłum przycichł, nie chcąc uronić niczego z wiekopomnych słów. – Stopę na łbie twym plugawym postawię, Bogu przeciwny potworze, ohydny w swej niezmierzonej ohydzie. W obronie dziewic przez ciebie umęczonych...

Jamroz bezwiednie wzruszył ramionami. Z tymi dziewicami to chyba przesada, pomyślał. Równie rzadkie jak i smoki. Owszem, w mieście było kilka koncesjonowanych dziewic, które pielęgnowały swe zasuszone i mocno przeterminowane dziewictwo w oczekiwaniu na ten jedyny dzień w roku, by idąc w białych giezłach i wiankach na głowie przed procesją rozsypywać wonne płatki kwiecia. Cóż, gdyby były trochę ładniejsze, otwierałyby się przed nimi całkiem inne możliwości.

Zaś jeśli chodzi o inne, to podobnie jak na smoka, Zelówa nigdy na żadną nie trafił. To spostrzeżenie sączyło niepokój w jego analityczny umysł. Przecież ktoś je wszystkie rozdziewicza. Coś się tu nie zgadza...

Niewczesne rozmyślania sprawiły, że umknął mu dalszy ciąg przemowy rycerza. Usłyszał jeszcze coś o niechybnym przeznaczeniu, któremu rycerz zaraz z rana stawi czoła i zdążył zobaczyć oddalający się orszak.

Tłum rozchodził się z wolna, wsiąkał w wąskie uliczki. Jamroz powlókł się jego śladem, targany przez powracająca rozpacz.

 

***

 

Nieświadom swej rychłej zguby smok żeglował wysoko na szeroko rozpostartych skrzydłach. Od rana mu się nie wiodło. Tak naprawdę to od paru dni.

Trzeba zmienić okolicę, przemknęła przez plugawy łeb równie plugawa smocza myśl. Już się zwiedzieli, zawsze tak jest. Pochowali się za murami, reszta bydła się rozbiegła, wilcy ją w chaszczach wykańczają. Tylko patrzeć, jak pułapki zaczną szykować, wilcze doły. Owieczki z farszem podrzucać.

Wstrząsnął się mimowolnie, aż końcówki skrzydeł wpadły w łopot. Przypomniał sobie, jak kiedyś, jako młode i niedoświadczone smoczę skusił się na taką. Od początku mu się nie podobała, stała tak sztywno, oczy miała tak dziwnie wybałuszone. Jednak łakomstwo wzięło górę. Do dziś pamiętał to uczucie. Prawie się wtedy wynicował od wymiotów. Miał szczęście, młody, silny organizm przezwyciężył zatrucie, może zresztą skąpy szewczyk pożałował siarki. Ale pamiętał kuzyna, który po takim posiłku zwyczajnie pękł.

Latał już od rana, o pustym żołądku. Wczoraj zresztą też, przedwczoraj również. Ani jednej krówki, owieczki, kozy nawet. Przysiółki puste, wymarłe. Jak tak dalej pójdzie, trzeba się wziąć za dziewice. Znów się wstrząsnął. Wiedział, że pożarcie od czasu do czasu dziewicy jest w dobrym tonie. Ale od dwustu lat z okładem trafiały się strasznie łykowate.

Coś w dole mignęło bielą, kilka białych plamek na tle zieleni, zrudziałej już nieco z jesienią. Obniżył lot. Owce! Kilka owiec na polance.

Na polance... Małej polance otoczonej lasem. Zatoczył koło, przyglądając się uważnie.

Polanka była mała, za mała, by wystartować z niej z obciążeniem. Trzeba by zeżreć na miejscu, a to ryzykowne.

Poza tym nie lubił cichych polanek otoczonych lasem. Nigdy nie wiadomo, co kryje się w gąszczu, czy w momencie przyziemienia nie wyskoczy horda wrzeszczących wieśniaków z kłonicami i sieciami, czy z lasu nie posypią się bełty. Pancerz nie chronił przecież całkowicie, żadne latające stworzenie nie może pozwolić sobie na pełną ochronę. Pancerne płyty chroniły żywotne organy, resztę mogło dziecko przebić patykiem. Wprawdzie skrzydła powinny wytrzymać trafienie typowym bełtem i pozwolić na powrót do pieczary, ale po co ryzykować...

Większość smoków, jakie znał, zginęła podczas lądowania na takich pozornie cichych polankach. W smoczym języku było na to specjalne określenie – gorąca strefa lądowania.

Ostrożność wzięła górę. Trzeba wracać do pieczary, postanowił. Ogryźć resztki, co się przed nią walają, wyspać się dobrze i wynosić stąd...

Skręcił zdecydowanie, kierując się ku swemu niechybnemu przeznaczeniu.

 

***

 

Przeznaczenie musiało poczekać. Rycerz wprawdzie zapowiadał, iż wyruszy z samego rana, jednak po uczcie zapragnął dalszych atrakcji. Odwiedził słynny na całe miasto i okolice zamtuz mamy Lantrie. Atrakcje zaś spowodowały, ze dopiero koło południa, na oczach ciekawej gawiedzi, gromadzącej się od rana pod słynnym przybytkiem dwóch zbrojnych wyprowadziło rycerza.

Bez zbroi wyglądał równie imponująco, gdy chwiejnie szedł, rzucając wokół złe spojrzenia przekrwionych oczu. Gapie rozstępowali się z szacunkiem.

Stojący wśród nich Jamroz poczuł nowy przypływ desperackiej nadziei. Jego improwizowany plan mógł się powieść.

Żądny wrażeń tłum jął z braku lepszego zajęcia wypytywać wychylające się z okien dziwki o upodobania rycerza. Dziwki odwracały oczy i czerwieniły się. Widać upodobania owe były niezwykle dworne. Zelówa polecił się wszystkim świętym, ze szczególnym uwzględnieniem Świętego Jerzego. Chyłkiem ruszył zrealizować swój ostatni, desperacki plan.

Plan zasadzał się na wielce prawdopodobnym założeniu, iż po wczorajszej uczcie z okazji przybycia wybawiciela straże będą mniej czujne. Znając zresztą obyczaje strażników Zelówa mógł przypuszczać, że wcale nie będą czujne, a zwyczajnie pijane. Jeżeli zdąży podprowadzić pryncypałowi konia, może zdążyć.

Nie zastanawiał się już, czy zardzewiały kord jest wystarczającą bronią na smoki. Nie zastanawiał się wcale, gnany rozpaczą rozpalaną wciąż przez rozpływającą się w oddali okazję.

Plan istotnie był desperacki.

 

***

 

Jak dotąd wszystko szło dobrze. Jamroz niemiłosiernie poganiał konika, który z potulnego, pociągowego zwierzęcia awansował wbrew swej chęci na bojowego rumaka. Gnał skrótami, mając nadzieję wyprzedzić rycerza, który dla zachowania powagi swego stanu musiał jechać godnie i powoli.

Nie myślał o tym, co czeka go na końcu drogi. Jak stawi czoła bestii. Czuł swe przeznaczenie. Wreszcie robił to, na co czekał od lat, do czego od lat się przygotowywał. Nie myślał o końcu, dla niego był to zaledwie początek. Czekała sława. Zaszczyty i bogactwo. I ona...

Znów popędził chrapiącego z wysiłku konika.

Pochylił się pod nisko zwisającymi gałęziami. Już niedługo wypadnie na trakt. Zdąży przed rycerzem, musi zdążyć. Las przerzedzał się, już niedaleko.

Kopyta zadudniły po trakcie. Zdążył...

Prawie...

Tuż przed sobą, na zakręcie, zobaczył stojącego spokojnie bojowego rumaka. I postać siedzącą na pniu.

Wszystko w Zelówie zamarło. Wszystko na nic. Załamała się ostatnia nadzieja.

Bezwiednie ściągnął wodze. Zatrzymał się na gościńcu, gapiąc się jak idiota z rozdziawioną gębą. Nie próbując nawet zerwać czapki z głowy, pokłonić się. Nie bacząc, że obrażony rycerz może zdzielić przez łeb, albo i uczynić coś gorszego.

Stał i patrzył, czując, jak marzenia rozsypują się w gruzy.

Twarz sir Rogera nie ściągnęła się gniewem. W twarz Zelówy patrzyły spokojne, smutne oczy.

Zelówa ochłonął. Zeskoczył z okrytego derką zamiast siodła konia. Zerwał czapkę z głowy, pochylił się w niskim pokłonie.

– Nie trzeba, dobry człowieku – odezwał się rycerz łaskawie i ospale. W głosie był bezdenny smutek, coś, co przeniknęło szewczyka do głębi. Spojrzał spod oka na rycerza.

– Wybaczcie, panie – zabełkotał. – Ja tylko...

– Chciałeś zobaczyć śmierć bestii – to nie było pytanie, to było stwierdzenie. – Nie wstydź się, zawsze ktoś chce zobaczyć. Zobaczyć, jak prawość zwycięża nad złem z piekieł. Zobaczyć, jak bestia korzy się pod rycerskim mieczem...

Rycerz mówił cicho, jakby do siebie.

– Zobaczyć śmierć... – powtórzył. – Zobaczysz. Pewnie moją.

– Jakże to? – wydusił z siebie szewczyk. – Jakże to, panie?

Zapomniał o straconej okazji, tyle smutku i beznadziejności było w głosie rycerza.

– Wielem smoków tym mieczem pokarał – rycerz pokiwał smutno głową. – Za wiele...

Zelówa zapominając o wszystkim padł na kolana.

– Jakże to, panie? – wykrzyknął. – A któż, jak nie wy bestyję zgładzi? Któż dziewice ocali, włościan i dobytek? Któż, jak nie wy?

Rycerz ociężale wstał, położył mu na głowie ciężką dłoń.

– Wstań, mój dobry człeku – powiedział łagodnie. – Wstań, i słuchaj... Sam nie wiesz, co los ci przeznaczył, co dla ciebie wybrał...

Jamroz poczuł kompletny zamęt w głowie.

– Choć niskiego stanu, prawym być musisz... – usłyszał. – Prawym, i odważnym. Zaiste, nie chamskie serce w tobie bije. Wyruszyć, by walkę na śmierć i życie zobaczyć, nie ulęknąć się widoku bestii... No, no, niewielu się na to zdobywa...

Po prawdzie, pomyślał Zelówa, to nie po to wyruszyłem. Zmilczał jednak.

– Przeto misję ci powierzam – głos rycerza zabrzmiał twardo. – Misję, byś świadkiem był i wieść zaniósł. Wieść o mojej ostatniej walce. Oczywiście, jeżeli poczwara oddalić ci się pozwoli.

– Jakże to? – Zelówa nie zdobył się na nic więcej.

Rycerz milczał przez chwilę.

– Wielem smoków zabił... – podjął znów. – Wielem na dzwona wprost pochlastał. Zbyt wiele... Sił już braknie, by miecz unosić. Steranym wielce w tej walce ze złem, walce, którą na chwałę Bożą i pożytek ludzki od lat toczę. Dłoń już niepewna...

Uniósł dłoń z głowy szewczyka.

– Popatrz – powiedział rozkazująco.

Zelówa uniósł głowę, popatrzył na sztywno wyciągniętą rękę, wyglądająca jak wyciosana z kamienia. Spojrzał pytająco.

– Jestem leworęczny – wyjaśnił rycerz. Uniósł lewą dłoń. Drżała jak liść osiki na wietrze. Jamroz spuścił oczy, tak żałosny był widok dzielnego, steranego w bojach rycerza.

– Stanę do walki – dobiegł głos głuchy jak z oddali. – Honor droższy żywota... Polegnę w chwale, a ty wieść o tym zaniesiesz. Jeśli zdołasz...

– Zdołam, zdołam! – wykrzyknął Zelówa z zapałem. – Samemu księciu zaniosę...

Rycerz wzniósł oczy do nieba.

– Dzięki Ci, Panie w niebiesiech, za onego młodzieńca o wielkim sercu i odwadze. Polecam go Tobie, ufając, iż do godności go wyniesiesz, zasługuje bowiem na to...

Położył dłoń na ramieniu Zelówy.

– Dzięki i tobie, dzielny młodzieńcze. Czas ruszać, spotkać się z przeznaczeniem...

Szalona myśl zakiełkowała w głowie Jamroza. Obudziła się nadzieja.

– Panie – wykrzyknął. – Panie!

– Cóż znowu? – rycerz odwrócił się z lekkim zniecierpliwieniem. Zelówa padł mu do nóg.

– Panie, pozwólcie... – zaczął żarliwie. – Przodem ruszę, bestię z pieczary wywabię, Uwagę odwrócę, może co pomogę... łatwiej wam będzie...

Rycerz zastanawiał się chwilę.

– Nie, szalony młodzieńcze – pokręcił zdecydowanie głową. – To śmierć pewna. Wielkie w tobie serce, rycerskie bez mała. Ale ja nie mogę pozwolić. To mnie śmierć dziś pisana, nie tobie.... Honor żywota droższy...

– Panie! – Zelówa nie rezygnował. – Ja wiem o smokach wiele, uczyłem się pilnie, studiowałem... Poradzę sobie, nawet sam bym na smoka ruszył...

Rycerz zatrzymał się niezdecydowany.

– A cóż ty możesz wiedzieć? – spytał z powątpiewaniem.

Gdy Zelówa w natchnieniu zalał go potokiem fachowej wiedzy sir Roger tylko z podziwem kiwał głową.

– Przyklęknij! – przerwał wreszcie potok wymowy. Zelówa zdziwiony zająknął się, przewrócił oczyma.

– Przecież klęczę...

Głos rycerza nabrał uroczystego tonu.

– Zaiste, niezwykłym jest, by młodzian twego stanu posiadł tak ogromną wiedzę, równą mojej bez mała...

Ujął miecz.

– Podnoszę cię tedy do stanu swego – uderzył ogłupiałego i uszczęśliwionego szewczyka płazem klingi w ramię. – Przyjmuję cię na giermka, obiecując do wszelkich arkanów tajemnych dopuścić. W nadziei, że dzieło zbożne po mnie przejmiesz i ku chwale Bożej a ludzkiemu pożytkowi ze wszech sił kontynuować będziesz...

– Przyrzekam! – wyszeptał Zelówa, a łza spłynęła mu z oka.

– Przyjmij przeto ten miecz i zmierz się z bestią, a twoja prawość i odwaga będzie ci pancerzem...

Jamroz ujął obciągniętą jaszczurem rękojeść, czując jak bijące, mężne serce omal nie rozsadzi mu piersi.

– Tarczy i zbroi nie dam – dodał rycerz po chwili. – Zbroja nie będzie pasować... Smok zresztą jest stary i niemrawy, poradzisz sobie. A, konia masz, to dobrze...Ruszaj, szlachcicu... Zaraz, jak ci na imię?

– Zelówa... To jest, Jamroz...

– Ruszaj przeto, sir Zelówo, to jest sir Jamrozie... Ruszaj, w imię Świętego Jerzego.

Zelówa wskoczył na niepozornego konika.

– Wyłaź, smoku – wrzasnął z zapałem, aż rycerz skrzywił się, a bojowy rumak zarżał nerwowo.– Idę po ciebie...

Zanim ruszył, zdążył jeszcze dojrzeć na twarzy steranego bojami rycerza nieznaczny uśmiech. Ze wspomnieniem tego dodającego otuchy uśmiechu pognał traktem przed siebie.

 

***

 

Zaduch był nieznośny. Przed ciemnym otworem pieczary walały się kości, poszarpane skóry, sierść. Z pieczary unosił się swąd, słychać było donośne chrapanie.

Zelówa zsiadł z konia, ściskając kurczowo ciężki jak diabli rycerski miecz. Duża część zapału zdążyła się ulotnić. Poruszał się sztywno jak drewniana kukła.

Chrapanie ustało, z pieczary dobiegł niewyraźny pomruk. Zabrzmiał jak odległy grom.

Wśród niewątpliwie bydlęcych kości dostrzegł porwane, pokryte zakrzepłą krwią białe giezło, zgnieciony wianek. Poczuł dreszcz.

Zabrał się za nasze dziewice, pomyślał spanikowany. Potwór musi być strasznie wygłodzony.

Już nie chciał sławy i zaszczytów, nie chciał bogactwa. Nie chciał nawet księżniczki. Chciał być gdzieś daleko stąd. Powoli, ostrożnie zrobił krok do tyłu, jeden, potem drugi. Jeszcze kilka i zniknie w zaroślach.

Pod stopą z suchym trzaskiem pękł ogryziony do czysta piszczel. Chyba ludzki, bo krowi by się tak łatwo nie złamał. Z otworu pieczary buchnął dym, ziemia zatrzęsła się od ryku.

Zelówa zamarł bez ruchu, sparaliżowany strachem. Przepadło.

– Kim... jesteś... – dobiegły z czarnej czeluści dziwnie artykułowane, aczkolwiek zrozumiałe grzmiące słowa. – Kim jest ten, co ośmiela się...

Jak ginąć, to z honorem. Zelówa zmobilizował resztki odwagi, wahając się między odpowiedzią "jestem najgorszym z twoich koszmarów" a "pieprz się, dupku". Otworzył nagle zaschnięte usta.

– Odpowiadaj! – ryknęło z pieczary.

Jamroz poczuł ciepło rozlewające się po nogawkach. Zapomniał, co chciał powiedzieć.

– Jestem terminatorem! – wrzasnął piskliwie.

Pieczara zatrzęsła się od grzmiącego śmiechu, przerywanego huczącą czkawką. Z czeluści wychynął trzęsący się od śmiechu łeb bestii.

– Ty?! – spytał smok, krztusząc się z wesołości i wypuszczając kłęby dymu nawet uszami.

– Terminatorem... szewskim, znaczy...

Smok uspokoił się.

– A, to co innego... Bo już myślałem, że całkiem ci się popieprzyło we łbie... Dlaczego szewcy są tak głupi?

– Stój, bestio plugawa! – Strach całkiem odszedł Zelówę, może z powodu wstydu ze zmoczonych spodni. – Stawaj do walki!

Smok wytoczył resztę cielska z pieczary, zgrzytnął zębami, aż posypały się iskry. Może był stary i niemrawy, jednak jak na gust Jamroza całkiem wystarczający.

Honor droższy żywota, pomyślał desperacko Zelówa.

– Stawaj – wrzasnął z histerią w głosie. Oczy zaszły mu czerwoną mgłą. Uniósł miecz, nie czując jego ciężaru.

– A co ja niby robię? – zdziwił się smok obłudnie. – Zaraz spalę cię mym ogniem, tylko ciżmy zostaną, he, he...

Począł się nadymać. Nieproporcjonalnie mała głowa uniosła się, świdrując przeciwnika bezdennymi oczyma. Jamroz skoczył, choć wiedział, że nie zdąży. Gdzieś w trzewiach bestii następował już zapłon. Za chwilę spomiędzy rozchylających się powoli warg, zza pożółkłych i wyszczerbionych, lecz wciąż ostrych zębów runie strumień piekielnego ognia.

Ten miecz taki ciężki, nie zdążę, przemknęła Zelówie rozpaczliwa myśl, gdy parł do przodu.

W przepastnym gardle potwora zahurgotało, buchnął kłąb dymu. Smok nadął się jeszcze bardziej, pochylił łeb ku małej, atakującej go istotce. Natężył się...

... i zaniósł suchym kaszlem, puszczając rzadkie obłoczki dymu.

Smok był stary i niemrawy. Spotkał swoje przeznaczenie.

Kierowana niepewną ręką klinga była ostra i ciężka. Wcięła się z tępym odgłosem w szyję, przecięła ją jak trzcinę, poleciała dalej, o mało nie wyrywając Zelówie ręki ze stawu. Upadł ciężko, zanim chlusnęła na niego czarna, gorąca posoka.

Coś ciężko upadło tuż obok głowy Jamroza. Gdy pod dłuższej chwili, nie czując palącego ognia oni wgryzających się aż do kości zębów odważył się otworzyć oczy, ujrzał tuż przy swej twarzy potrzaskane kręgi, białe ścięgna, tchawicę i wszystko to, co smoki zwykły mieć wewnątrz szyi. I oko, martwe teraz i puste...

Wstał niepewnie, zgięty, wstrząsany torsjami. Popatrzył jeszcze raz na smoczy łeb, na bezwładne, zapadnięte w sobie cielsko. Zaczynało do niego docierać.

Zawsze wiedział, że tego dokona. Zawsze.

Pokonał smoka. Sława i zaszczyty. Bogactwo. I ona... Nagroda za męstwo.

Wyprostował się, jeszcze drżący z emocji. Był szczęśliwy.

 

***

 

Wbijający się w podstawę czaszki bełt nie zostawia czasu na agonię. Na wizję zbliżającej się śmierci, rozpacz i ból. Na refleksję nad marnością tego świata. Świadomość gaśnie jak zdmuchnięta świeca. Później nie ma nic.

Zelówa umarł szczęśliwy.

 

***

 

Stopa w ciężkim bucie przycisnęła kark. Prawy rycerz Roger stęknął z wysiłkiem wyrywając bełt wbity głęboko w czaszkę. Nigdy nie lubił tej części roboty.

Wreszcie poszło. Rycerz rozejrzał się, podniósł kamień, spuścił z rozmachem na czaszkę. Wprawdzie nie przypuszczał, by ktokolwiek bliżej przyglądał się zwłokom, ale kto wie... A tak, będzie na smoka...

Kiedyś grzebał ciała. Teraz już mu się nie chciało.

Popatrzył na smoczy łeb, zakręcone rogi, oczy zaszłe bielmem. Niezła sztuka. Cóż, szczęście nowicjusza. Jak zawsze zresztą.

Szewcy są tacy głupi, pomyślał. Jak zawsze. Prawda, raz to był bednarz. I ten drugi, chyba dekarz. Ale większość to szewcy.

Teraz tylko przytroczyć łeb do siodła i do zamku, po nagrodę. Pieniężną, oczywiście, po co mi ta głupia siksa. Młoda, przyuczać by trzeba... Oczywiście należy się rekompensata za rezygnację z przyrzeczonego małżeństwa.

Rycerz pogwizdując zabrał się do roboty. Świat był piękny. Czekał jeszcze niejeden smok. I niejeden szewczyk.

 

Strona główna
design by a.mason